Drodzy organizatorzy!
Wybraliśmy zwycięzców i rozlosowaliśmy nagrody. Ich lista znajduje się tutaj.

8 czerwca 2017 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok wcześniej rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

W akcji wzięła również udział:

II Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Konopnickiej w Katowicach

Miasto: Katowice

Data przeprowadzenia akcji: 01.06.2017

Godziny przeprowadzenia akcji: 10:35-10:45

Miejsce przeprowadzenia akcji: Hall główny szkoły

Przebieg akcji:
Akcja w naszej szkole miała charakter "flashmobu czytelniczego". Uczniowie po wyjściu na przerwę, zamiast - jak zwykle w polskich szkołach - sięgnąć po telefony, usiedli wygodnie w głównym hallu liceum, wyciągnęli książki i... zaczęli czytać! Niektórzy, szukając wygodnych miejsc, wybrali parapety, podłogę, a nawet szafki uczniowskie. Po chwili w całej szkole zrobiło się całkowicie cicho, a nasi licealiści nie mogli oderwać się od lektury. Celem flashmobu było pokazanie, że czytać można wszędzie i w każdej wolnej chwili, nawet podczas kilku wolnych minut podczas przerwy. Reakcje uczniów były bardzo pozytywne - akcja paradoksalnie (mimo zanurzenia się w cichej lekturze) bardzo wzmocniła poczucie wspólnoty uczniów naszego liceum. Wielu spośród czytających pożyczyło książki przed lekcjami ze szkolnej biblioteki - było to więc także promocja tej instytucji.

Link do galerii zdjęć

Link do filmu

Liczba uczestników:
200