local_library ZESPÓŁ EDUKACYJNY NR 4

8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Przebieg akcji:

W Zespole Edukacyjnym nr 4 w Zielonej Górze akcję „JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” przeprowadzono w tygodniu od 4 do 9 czerwca 2018 r. Ponieważ zaplanowano na ten czas jednocześnie ‘TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO” i „TYDZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH”, a także szkolny festyn patriotyczny, rozpoczęliśmy działania we wszystkich klasach na lekcjach edukacji polonistycznej i innych, gdzie prowadzący zajęcia wraz z uczniami poszukiwali wyjątkowych książek, utworów, tekstów do czytania, do przygotowania i przeprowadzenia quizów sprawdzających nabytą wiedzę i umiejętności dzielenia się przeczytaną literaturą. W atmosferze zabawy i radości zapoznaliśmy się również z wybraną przez uczniów lekturą, czasopismami i wieloma utworami poetyckimi. Była twórczość Wandy Chotomskiej, literatura dla gimnazjalistów, czasopisma dla najmłodszych czytelników, bajki Agnieszki Ginko, poznawanie świata przyrody i innowacyjne tworzenia prezentacji multimedialnych promujących czytelnictwo (prace z nauczycielami języka polskiego, informatyki). Bibliotekarze przygotowali wystawy czytelnicze z plakatami o akcji, z literaturą dla dzieci, a dla starszej społeczności nauczyciele wraz z uczniami o językach angielskim i niemieckim. Nie sposób tego wszystkiego załączać; część relacji umieszczana była na stronie internetowej szkoły i FB: szkolaolimpijczykow.pl (Zespół Edukacyjny nr 4).
Uwieńczeniem akcji było recytowanie na szkolnym festynie – 9 czerwca br. – tekstów Cypriana Kamila Norwida, a także wykonanie przez każdą klasę pieśni patriotycznej.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk