local_library Szkoła Podstawowa nr 6 im. ks. dr. Bernarda Sychty w Kościerzynie

8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Miejscowość: Kościerzyna

Data przeprowadzenia akcji: 08.06.2018

Godziny przeprowadzenia akcji: g. 10.00-g. 11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: boisko szkolne

Liczba uczestników: 350

Przebieg akcji:

Rozreklamowaliśmy akcję. Umieściliśmy plakaty w strategicznych punktach szkoły (w holu głównym, w bibliotece, przy bibliotece -na gazetce pod nazwą "Informacje biblioteczne", na drzwiach wejściowych do biblioteki). Poinformowaliśmy całą społeczność szkolną o celu akcji, terminie i miejscu, umieszczając zaproszenie do udziału na stronie internetowej szkoły (głównej oraz w zakładce: BIBLIOTEKA (AKTUALNOŚCI). Na boisko zabraliśmy z sobą oprócz książek nasz plakat przewodni akcji (widoczny na sztaludze, na załączonych zdjęciach), przygotowaliśmy dodatkowe hasło: SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ (utworzyli je uczniowie trzymający w rękach duże kolorowe litery). Zanim uczniowie zaczęli czytać, część z nich (a było nas 350 osób) usiadła tak by utworzyć z czytających hasło "Czytamy". Wzięliśmy po raz pierwszy udział w tej akcji, więc następnym razem będziemy mieli już jakieś doświadczenie. Póki co, jesteśmy zadowoleni, że udało się nam wziąć w niej udział, tym bardziej, że w tym roku realizujemy w naszej szkole NPRCz. Myślę, że pozytywne emocje z tego dnia pozostaną w naszej pamięci na długo. Wspólne czytanie (często swojej ulubionej książki) na świeżym powietrzu, i to podczas lekcji ... Czego więcej potrzeba nam do szczęścia?-powiedział ktoś na podsumowanie! Uważamy, że cel akcji został osiągnięty i w przyszłym roku na pewno znów weźmiemy w niej udział i to z jeszcze większym rozmachem. O dokumantację fotograficzną tego wydarzenia (z najwyższego punktu budynku szkolnego) zadbała wicedyrektor naszej szkoły.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk