8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Miejska Biblioteka Publiczna SCK w Mielcu

Liczba uczestników:
140

Miejscowość: Mielec

Data przeprowadzenia akcji: 08.06.2018

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00-11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: dziedziniec Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mielcu

Przebieg akcji:
Uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Mielcu tłumnie przybyli na dziedziniec szkolny, by poczytać sobie w towarzystwie pięciu Czarownic z Miejskiej Biblioteki Publicznej SCK w Mielcu. Naczelna biblioteczna wiedźma (bywa też Panią Dyrektor MBP SCK w Mielcu) zainicjowała akcję - wierszem "Czarownice" pochodzącym ze zbiorku Małgorzaty Strzałkowskiej "Wiersze, że aż strach!".

Wspólnemu czytaniu towarzyszyło sporo radości i zabawy, zwłaszcza przy szybkim powtarzaniu tekstu „Nad rzeczułką po Swarzędzem przędą przędzę cztery jędze…” - biblioteczne jędze przeczytały cztery wiedźmowe wiersze powtarzane głośno przez publiczność. Nie brakowało odważnych śmiałków do zmierzenia się z trudnymi i bardzo zabawnymi wierszykami Małgorzaty Strzałkowskiej. Tak zaprawieni przystąpiliśmy do bicia rekordu czytania – około sto trzydzieścioro dzieci w towarzystwie pięciu Czarownic oraz nauczycieli i opiekunów ze szkoły rozsiadło się wygodnie na trawie, by poczytać swoje książki. Mielecki rekord pobity – można wrócić do pracy:

Bladym świtem, poprzez lochy i piwnice,

Szły [wróciły] do pracy cztery rude czarownice, [co prawda dwie z nich były rude]

Szły do pracy czarownice,

Powiewały im spódnice,

A spod spódnic wystawały nogawice…

Galeria zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/gKGYPiWSWroTckvaA

Top