Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Grabów nad Prosną

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Biblioteka Publiczna w Grabowie nad Prosną,

8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Miejscowość: Grabów nad Prosną

Data przeprowadzenia akcji: 08.06.2018

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.30-11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Park miejski

Przebieg akcji:
Jak nie czytam jak czytam 2018

W piątkowy, słoneczny poranek Biblioteka Publiczna w Grabowie nad Prosną wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Spotkanie zorganizowaliśmy w parku miejskim w Grabowie nad Prosną, zaprosiliśmy na nie uczniów „zerówek” z Publicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek, z Niepublicznego Przedszkola „Kolorowe Drzewo” oraz z oddziału przedszkolnego przy SP im. Unicef w Grabowie nad Prosną. W sumie w zorganizowanej przez naszą Bibliotekę akcji wzięło udział 50 dzieci.
Zaczęliśmy od wprowadzenia podczas którego, kilkanaście dzieci otrzymało kartki z pojedynczymi literkami - tył kartek został ponumerowany. Ustawienie się we właściwej kolejności umożliwiło przeczytanie naszego hasła - CZYTAMY BO LUBIMY. Następnie dzieci ustawiły się do wspólnej fotografii z książeczkami oraz wspomnianym hasłem. Wtedy też nastąpił moment, kiedy każdy mógł poczytać lub pooglądać swoją książeczkę.
Kolejny punkt programu to zabawa, która podzieliliśmy na trzy etapy - rozdziały: „Księga przygód”, „Księga zagadek” oraz „Księga szczęścia”.
„Księga przygód” to kącik z piłkami, skakankami, kręglami i innymi przyrządami, na których dzieci mogły się trochę wyszaleć (był nawet bujany konik).
„Księga zagadek” to miejsce, w którym nasi mali goście mieli możliwość spróbowania swoich sił w paradzie zagadek – za prawidłową odpowiedź otrzymywało się zakładkę do książki.
Z kolei „Księga szczęścia” to po prostu mała loteria – wszystkie dzieci dostały losy, a żeby nikt nie wyszedł z parku smutny, każdy los był wygrany – radości było co niemiara.
Na koniec przystąpiliśmy do wspólnego malowania naszej wielkiej księgi. Dzieci podzielone na grupy otrzymały duże kartki brystolu, z zadaniem narysowania na nich swoich wymarzonych „chatek”. Gotowe prace złożyliśmy w jedną wielką księgę.
Akcja „Jak nie czytam jak czytam” to świetna promocja czytelnictwa wśród najmłodszych i nie tylko. Mamy nadzieję, że przyniesie ona pozytywny efekt i zaszczepi w naszych milusińskich miłość do czytania.


Biblioteka Publiczna w Grabowie nad Prosną – 8 czerwca 2018

Galeria zdjęć:

https://www.facebook.com/bibliotekagrabow/photos/pcb.1099593500181289/1099592423514730/?type=3&theat

Liczba uczestników: 50