local_library Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Grabów nad Prosną

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Biblioteka Publiczna w Grabowie nad Prosną,

8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Miejscowość: Grabów nad Prosną

Data przeprowadzenia akcji: 08.06.2018

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.30-11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Park miejski

Galeria zdjęć:

https://www.facebook.com/bibliotekagrabow/photos/pcb.1099593500181289/1099592423514730/?type=3&theat

Liczba uczestników: 50

Przebieg akcji:

Jak nie czytam jak czytam 2018

W piątkowy, słoneczny poranek Biblioteka Publiczna w Grabowie nad Prosną wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Spotkanie zorganizowaliśmy w parku miejskim w Grabowie nad Prosną, zaprosiliśmy na nie uczniów „zerówek” z Publicznego Przedszkola Sióstr Salezjanek, z Niepublicznego Przedszkola „Kolorowe Drzewo” oraz z oddziału przedszkolnego przy SP im. Unicef w Grabowie nad Prosną. W sumie w zorganizowanej przez naszą Bibliotekę akcji wzięło udział 50 dzieci.
Zaczęliśmy od wprowadzenia podczas którego, kilkanaście dzieci otrzymało kartki z pojedynczymi literkami - tył kartek został ponumerowany. Ustawienie się we właściwej kolejności umożliwiło przeczytanie naszego hasła - CZYTAMY BO LUBIMY. Następnie dzieci ustawiły się do wspólnej fotografii z książeczkami oraz wspomnianym hasłem. Wtedy też nastąpił moment, kiedy każdy mógł poczytać lub pooglądać swoją książeczkę.
Kolejny punkt programu to zabawa, która podzieliliśmy na trzy etapy - rozdziały: „Księga przygód”, „Księga zagadek” oraz „Księga szczęścia”.
„Księga przygód” to kącik z piłkami, skakankami, kręglami i innymi przyrządami, na których dzieci mogły się trochę wyszaleć (był nawet bujany konik).
„Księga zagadek” to miejsce, w którym nasi mali goście mieli możliwość spróbowania swoich sił w paradzie zagadek – za prawidłową odpowiedź otrzymywało się zakładkę do książki.
Z kolei „Księga szczęścia” to po prostu mała loteria – wszystkie dzieci dostały losy, a żeby nikt nie wyszedł z parku smutny, każdy los był wygrany – radości było co niemiara.
Na koniec przystąpiliśmy do wspólnego malowania naszej wielkiej księgi. Dzieci podzielone na grupy otrzymały duże kartki brystolu, z zadaniem narysowania na nich swoich wymarzonych „chatek”. Gotowe prace złożyliśmy w jedną wielką księgę.
Akcja „Jak nie czytam jak czytam” to świetna promocja czytelnictwa wśród najmłodszych i nie tylko. Mamy nadzieję, że przyniesie ona pozytywny efekt i zaszczepi w naszych milusińskich miłość do czytania.


Biblioteka Publiczna w Grabowie nad Prosną – 8 czerwca 2018

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk