Augustowskie Placówki Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna

8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Miejscowość: Augustów

Data przeprowadzenia akcji: 08.06.2018

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00 - 11.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: skwer przed biblioteką

Przebieg akcji:
Prawie czterysta osób zgromadziło się w słoneczny piątek 8 czerwca punktualnie o godzinie 10.00 przed skwerem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie by razem pobić rekord wspólnego czytania w jednym momencie. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam”, której pomysłodawcą i organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. W naszym mieście organizatorami przedsięwzięcia były Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie.
Uczniowie i nauczyciele z augustowskich szkół opuścili na chwilę szkolne mury i w pięknych okolicznościach przyrody, w piknikowej atmosferze, na rozłożonych na trawie kocach oddali się przyjemności czytania. Zgromadzonych przywitała Joanna Denert ze SSP STO w Augustowie. Zarówno tych, którzy przyszli „bo musieli”, „bo bardzo nie chcieli siedzieć na lekcjach” oraz wszystkich, którzy „wykorzystują każdą okazję po to, by w spokoju poczytać książkę”.
W ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta nie mogło zabraknąć odniesień do twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku. Dlatego, oprócz głównej części spotkania, czyli cichego czytania przyniesionych ze sobą ulubionych książek, dodatkowym ważnym akcentem imprezy była „Ścianka poezji”, która powstała z przyniesionych przez uczniów cytatów z ulubionych tekstów Zbigniewa Herberta oraz ilustracji inspirowanych wierszem poety „Pudełko zwane wyobraźnią”.
Mieliśmy również okazję wysłuchać fragmentów esejów Zbigniewa Herberta, które przeczytały uczennice II LO w Augustowie: Beata Miklaszewicz, Angelika Pomichter, Magda Pachucka, Anna Łoniewska, Joanna Żukowska i Julia Kopiczko oraz uczennice Augustowskiego Centrum Edukacyjnego: Klaudia Leszczyńska i Julia Musiał. Natomiast wiersze poety usłyszeliśmy w wykonaniu uczennic Gimnazjum nr 4 w Augustowie: Gabrieli Wojtulewicz, Aleksandry Filipow.
Miło nam, jako organizatorom, że było nas więcej niż rok temu. Wspólnie, a dokładnie 373 osoby, przeczytaliśmy 2663 stron. Napawa to optymizmem i daje nadzieję, że Augustów to rozczytane miasto, nie tylko od „święta”.

Liczba uczestników: 373