local_library Augustowskie Placówki Kultury- Miejska Biblioteka Publiczna

8 czerwca 2018 roku o godz. 10.00 tysiące uczniów z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Próbowali pobić ustanowiony rok temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie. Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Dla rozrywki, z uśmiechem, we wspólnym gronie.

Biblioteki, będące organizatorami akcji, udowodniły, że uczniowie chcą czytać. Wspólnie stworzyliśmy masową akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę, dzięki której pokazano dorosłym, jak się czyta w młodym pokoleniu.

Miejscowość: Augustów

Data przeprowadzenia akcji: 08.06.2018

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00 - 11.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: skwer przed biblioteką

Liczba uczestników: 373

Przebieg akcji:

Prawie czterysta osób zgromadziło się w słoneczny piątek 8 czerwca punktualnie o godzinie 10.00 przed skwerem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Augustowie by razem pobić rekord wspólnego czytania w jednym momencie. Wszystko w ramach ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam jak czytam”, której pomysłodawcą i organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. W naszym mieście organizatorami przedsięwzięcia były Augustowskie Placówki Kultury – Miejska Biblioteka Publiczna oraz Społeczna Szkoła Podstawowa STO w Augustowie.
Uczniowie i nauczyciele z augustowskich szkół opuścili na chwilę szkolne mury i w pięknych okolicznościach przyrody, w piknikowej atmosferze, na rozłożonych na trawie kocach oddali się przyjemności czytania. Zgromadzonych przywitała Joanna Denert ze SSP STO w Augustowie. Zarówno tych, którzy przyszli „bo musieli”, „bo bardzo nie chcieli siedzieć na lekcjach” oraz wszystkich, którzy „wykorzystują każdą okazję po to, by w spokoju poczytać książkę”.
W ustanowionym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta nie mogło zabraknąć odniesień do twórczości tego jednego z najwybitniejszych polskich i europejskich poetów XX wieku. Dlatego, oprócz głównej części spotkania, czyli cichego czytania przyniesionych ze sobą ulubionych książek, dodatkowym ważnym akcentem imprezy była „Ścianka poezji”, która powstała z przyniesionych przez uczniów cytatów z ulubionych tekstów Zbigniewa Herberta oraz ilustracji inspirowanych wierszem poety „Pudełko zwane wyobraźnią”.
Mieliśmy również okazję wysłuchać fragmentów esejów Zbigniewa Herberta, które przeczytały uczennice II LO w Augustowie: Beata Miklaszewicz, Angelika Pomichter, Magda Pachucka, Anna Łoniewska, Joanna Żukowska i Julia Kopiczko oraz uczennice Augustowskiego Centrum Edukacyjnego: Klaudia Leszczyńska i Julia Musiał. Natomiast wiersze poety usłyszeliśmy w wykonaniu uczennic Gimnazjum nr 4 w Augustowie: Gabrieli Wojtulewicz, Aleksandry Filipow.
Miło nam, jako organizatorom, że było nas więcej niż rok temu. Wspólnie, a dokładnie 373 osoby, przeczytaliśmy 2663 stron. Napawa to optymizmem i daje nadzieję, że Augustów to rozczytane miasto, nie tylko od „święta”.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk