local_library Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalkach

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Kowalki

Data przeprowadzenia akcji: 24.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10:00 - 11:00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Czytelnia biblioteki, teren zielony przed biblioteką

Liczba uczestników: 123

Przebieg akcji:

Gminna Biblioteka Publiczna w Kowalkach wzięła udział w ogólnopolskiej akcji masowego bicia rekordu w jednoczesnym czytaniu pn. „Jak nie czytam, jak czytam”, którego organizatorem jest miesięcznik „Biblioteka w Szkole”.
„Jak nie czytam, jak czytam” jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Co roku (od 2016 r.) uczniowie z całej Polski manifestują, że lubią czytać i czytają więcej niż dorośli. W poprzedniej edycji w jednym momencie czytało prawie 407 tys. osób. Akcja ma na celu promocję czytania dla przyjemności – w miłej atmosferze, bez przymusu. Cieszy się ona popularnością wśród uczniów ze względu na rozrywkowy, pozbawiony ideologicznych czy politycznych podtekstów charakter oraz duży wpływ uczniów na jej przebieg.
7 czerwca 2019 roku punktualnie o godzinie 10:00 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach czytali –każdy to, na co miał ochotę. Czytaniu z reguły towarzyszą dodatkowe atrakcje, dlatego symbolem wspólnej akcji jest rekord w liczbie osób czytających w jednym momencie.
Mamy nadzieję, że wspólnie z uczniami z całej Polski ustanowiliśmy nowy rekord!

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk