local_library Gimnazjum J.I.Kraszewskiego w Wilnie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Vilnus

Data przeprowadzenia akcji: 10.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 11.30-12.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: Trawnik przed wejściem do gimnazjum

Galeria zdjęć:

https://www.facebook.com/Biblioteka-Gimnazjum-im-J-I-Kraszewskiego-w-Wilnie-1813906865494646/

Liczba uczestników: 120

Przebieg akcji:

Akcja „Jak nie czytam, jak czytam” w Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego została przygotowana po raz drugi. Uczniowie, nauczyciele poinformowani zostali o celu akcji, o planowanym jej przebiegu. Z tej okazji na trawniku w podwórku zebrała się społeczność szkoły: dyrekcja szkoły, nauczyciele z uczniami klas początkowych i rodzice. Ideą tego dnia była popularyzacja książki i czytelnictwa.Tylu uczniów czytających w jednym momencie, to siedząc i klęcząc, leżąc i kucając na kocach rozłożonych przed budynkiem szkoły spotkało się na "pikniku z książką", gdzie dzieci czytały indywidualnie lub grupowo swoje prywatne lub wypożyczone z biblioteki książki.
Prawdziwe święto książki i czytania zamanifestowało, że wśród kolegów i koleżanek w miłych, niecodziennych okolicznościach.naprawdę lubimy czytać dla przyjemności.Także miało ono zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli radości z czytania, a wciąż traktują jako przykry obowiązek. W tym dniu wspaniale się bawiliśmy i dobrze spędziliśmy czas, bo jak pisała Wisława Szymborska: „Czytanie książek to najwspanialsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła.” Dużą przyjemnością dla rodziców była możliwość obejrzenia przedstawienia, w którym uczestniczyły ich własne dzieci. Wszyscy uczniowie trzeciej klasy wykazali się bardzo dużą pomysłowością wcielając się w bohaterów ulubionych książek. Przedstawili "Ambaras baśniowy". Uczennice stworzyły również paradę ulubionych bohaterów swojej lektury J. Brzechwy "Panieneczka z pudełeczka". Wiele radosnych emocji w dzieciach wytworzyła Loteria książkowa. Potem uczniowie zebrali się w wybranym miejscu przed gimnazjum z książkami. (każdy swoją). by rozpocząć wspólne czytanie , na początku cicho, a następnie coraz głośniej. Ten dzień we wszystkich uczniach klas początkowych wyzwolił aktywność, ekspresję, dlatego zaliczamy go do jednego z najbardziej udanych dni spośród imprez czytelniczych.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk