local_library Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Bolesławiec

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00-11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego- Stadion Lekkoatletyczny przy szkole

Galeria zdjęć:

https://bibliotekazsoiz.blogspot.com/2019/06/jak-nie-czytam-jak-czytam-ogolnopolska_7.html

Liczba uczestników: 160

Przebieg akcji:

7 czerwca 2019 roku na Stadionie Lekkoatletycznym Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu przeprowadzona została akcja masowego publicznego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”, w której udział wzięło 160 osób. Celem tej akcji, która przybrała formę czytelniczego pikniku, było między innymi: inicjowanie mody na czytanie, integracja środowiska lokalnego zainteresowanego działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa a także promocja biblioteki szkolnej oraz podkreślenie jej znaczenia dla edukacji czytelniczej.
O godzinie 10.00 na orliku przy ZSOiZ uczestników akcji powitały Panie Marta Śliwowska i Aneta Antczak- nauczycielki języka polskiego w ZSOiZ w Bolesławcu, które przedstawiły program wydarzenia.
W obliczu faktu, że według badań ponad 60% Polaków powyżej 15 roku życia nie czyta w ciągu roku ani jednej książki., kolejny raz przyłączyliśmy się do tej ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez czasopismo "Biblioteka w Szkole" bez chwili wahania. W naszej szkole czyta się wiele, a uczniowie bardzo chętnie korzystają ze zbiorów biblioteki szkolnej i uczestniczą w wielu przedsięwzięciach aktywizujących czytelnictwo. Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost fatalnych wskaźników czytelnictwa leży właśnie w dorastającym pokoleniu.
Uczniowie na ławeczkach stadionu oddali się lekturze przyniesionych ze sobą książek. Jedni czytali książki pochodzące ze zbiorów domowych, inni czytali książki z biblioteki szkolnej, a część uczestników spotkania zdecydowała się na teksty z podręczników, czytników e-booków czy telefonów – każdy czytał to, na co miał ochotę.
Ten ciepły, niezbyt słoneczny piątek okazał się szczególny, gdyż książki stały się „hitem” dnia nie tylko w czasie ustanawiania rekordu. Przeglądanie i czytanie książek wypełniało bowiem czas do późnego popołudnia. Dziękujemy za wspaniałe czytelnicze doznania wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowanym w dzisiejsze wydarzenie. Liczymy na Was również za rok! Do zobaczenia.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk