local_library Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Andrychów

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.30-10.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: sala gimnastyczna

Galeria zdjęć:

http://ckziuandrychow.pl/index.php/102-aktualnosci/newsy/899-jak-nie-czytam-jak-czytam-2019-relacja

Liczba uczestników: 400

Przebieg akcji:

7 czerwca, podobnie jak w szkołach całej Polski, odbyła się w CKZiU w Andrychowie 4 edycja akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
Nauczyciele i uczniowie spędzili w tym dniu jedną godzinę na wspólnym relaksie z książką w dłoni. Zebraliśmy się tym razem na sali gimnastycznej,
a nie w plenerze, bo pogoda straszyła deszczem.
Jako, że chcemy, aby czytanie kojarzyło się młodzieży z czymś przyjemnym, to tematem tegorocznego spotkania uczyniliśmy literaturę z wątkiem kulinarnym, czyli zawierającą opisy przygotowania posiłków i ucztowania.
Wystrój sali oczywiście dostosowaliśmy do tego tematu, a dodatkowo w „przewiązce” zorganizowaliśmy stoły ze zdrowymi smakołykami, którymi można się było do woli częstować oraz wystawkę poświęconą witaminom i potrzebnym naszym organizmom składnikom mineralnym. Chcieliśmy
w ten sposób, przy okazji czytania o jedzeniu, promować zdrowy styl odżywiania.
Spośród wielu książek z opisami jedzonka, które zgromadziliśmy na tę okazję, przeczytaliśmy na głos fragmenty „Pana Tadeusza”, „Całusków pani Darling”, „Opium w rosole”, „Łasucha literackiego”, „Ani z Zielonego Wzgórza”, „Czekolady”, „Jednego dnia z życia Iwana Denisowicza”, „Książki poniekąd kucharskiej” i „Blondynki w Meksyku”. Rolę lektorów pełnili nauczyciele i reprezentanci uczniów.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk