local_library II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie

W akcji wspólnej udział wzięły również:
II Liceum Ogólnokształcące w Augustowie im. Polonii i Polaków na Świecie, Augustowskie Centrum Edukacyjne

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Augustów

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Plac wokół Dębu Niepodległości-symbolu szkoły

Liczba uczestników: 175

Przebieg akcji:

Piknik czytelniczy w ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam”

W piątek (7.06.2019 r.) odbył się w naszej szkole pierwszy piknik czytelniczy w ramach czwartej edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. Do dyrekcji, rady pedagogicznej oraz uczniów II LO w Augustowie dołączyli nauczyciele i młodzież z Augustowskiego Centrum Edukacyjnego (dziękujemy, że byliście razem z nami!). Organizatorem akcji jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” wraz z ponad 2000 bibliotek. Nasza placówka postanowiła wziąć w niej udział po raz pierwszy jako samodzielny podmiot.
Punktualnie o 10.00 pod naszym Dębem Niepodległości zaczęliśmy czytać – bez przymusu, każdy to, na co miał ochotę. Zatopiliśmy się w przyniesionych lekturach przez kwadrans. To była uczta duchowa. Następnie zrobiliśmy także coś dla ciała. W miłym towarzystwie oraz w naszych przepięknych okolicznościach przyrody zjedliśmy wspólnie drugie śniadanie. Można było również zareklamować przyniesioną przez siebie książkę – z tej okazji skorzystali: Gabriela Kleczkowska z klasy II a oraz Piotr Milanowski z klasy II c.
Wreszcie na koniec to, co najważniejsze – w tym roku nasza wspólnota czytelnicza liczyła 175 osób. W ciągu kwadransa przeczytaliśmy 2325 stron książek. Brawo!
Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy zechcieli uczestniczyć w akcji. Do zobaczenia za rok! Wierzymy, że będzie nas jeszcze więcej!

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk