local_library CLVI Liceum Ogólnokształcące Integracyjne "Przy Łazienkach Królewskich"

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Warszawa

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9:50 - 10:05

Miejsce przeprowadzenia akcji: biblioteka

Liczba uczestników: 26

Przebieg akcji:

Trochę wyłamaliśmy się z nurtu "bijemy rekord". Dążyliśmy nie tyle do osiągnięcia wysokiej liczby, ile do stworzenia przekazu "Czytanie jest przyjemne i włącza Cię w dobre, sympatyczne towarzystwo." Udział w akcji był całkowicie dobrowolny; odbywała się w czasie przerwy. Zebraliśmy się w bibliotece szkolnej, która na tę okazję wypożyczyła dodatkowe siedziska i materace. Każdy ze swoją książką zajął sobie jakiś zakątek, toteż nie udało się zrobić wspólnego zdjęcia. Stąd prośba o autografy na liście (skądinąd wiem, że kilka osób wolało zostać anonimowych).
Trochę zawiodła akcja promocyjna - wiem, że aktywnych czytelników w naszej szkole jest więcej. Z drugiej strony, wiemy że byliśmy w tej akcji prawdziwi: przyszli ci, którym zależy. I czytali, bo lubią; są w tym autentyczni.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk