local_library II Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Banacha

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Świdnica

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.55-11.45

Miejsce przeprowadzenia akcji: Trasa miejska wiodąca od szkoły, poprzez świdnicki Rynek, do Dworca PKP i z powrotem

Galeria zdjęć:

https://www.facebook.com/IILOSwidnica

http://www.lo2.swidnica.pl/

Liczba uczestników: 20

Przebieg akcji:

W naszej szkole ogólnopolską akcję " Jak nie czytam, jak czytam" poprzedziły Majowe Dni z Książką (w tym kiermasz taniej książki) oraz dwie szkolne wystawy: "Sleeveface w bibliotece" (wystawa pokonkursowa wypożyczona z Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim) i " Żegnaj laleczko... czyli krótka historia kryminalna" (wypożyczona z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy). Kilka dni wcześniej
przy pomocy uczniów wykonane zostały odpowiednie hasła i plakaty, mówiące o tym, dlaczego warto czytać książki.
7 czerwca 2019 r., na 3 i 4 godzinie lekcyjnej (9.50-11.40), dwunastka uczniów z klasy pierwszej - pod opieką dwójki nauczycieli bibliotekarzy - udała się z ulubionymi książkami do miasta, by pokazać, że młodzi nie tylko nadążają za nowoczesnymi trendami, ale w wolnych chwilach lubią także sobie tradycyjnie pospacerować i poczytać.
Odwiedziliśmy m.in.:
- nowo otwartą księgarnię ,,Między Kartkami" - jedyną w Rynku
- Muzeum Dawnego Kupiectwa, które gromadzi także książki z XIX i XX wieku dokumentujące nasze miasto
- Dworzec PKP.
W międzyczasie wszyscy rozmawiali z przechodniami o czytaniu, a dwójka wyznaczonych uczniów przeprowadziła kilkanaście niebanalnych wywiadów ze świdniczanami na temat wpływu czytania na różne aspekty naszego życia.
Dwugodzinna akcja okazała się bardzo potrzebna, nie tylko zwykłym przechodniom w różnym wieku, ale przede wszystkim młodym ludziom w niej uczestniczącym. Wśród cennych rad przekazanych młodzieży znalazła się i taka „bardzo życiowa”: "…warto czytać w młodości, gdyż na stare lata zaćma, jaskra i astygmatyzm już na to nie pozwolą!".
Każdy z uczniów uczestniczących w akcji miał wyznaczone zadanie, za które był odpowiedzialny. Także zdjęcia i notatkę podsumowującą wykonali uczniowie.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk