local_library Zespół Szkół Zawodowych "Sztygarka" im. Stanisława Staszica w Dąbrowie Górniczej

W akcji wspólnej udział wzięły również:
ZSZ "Sztygarka" Dąbrowa Górnicza, Pedagogiczna Biblioteka Wojwódzka w Katowicach Filia Dąbrowa Górnicza

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Pomieszczenia Biblioteki Pedagogicznej

Liczba uczestników: 18

Przebieg akcji:

7 czerwca o godz. 10 rano chętni uczniowie zebrali się w Bibliotece Pedagogicznej, by wspólnie pokazać, że lubią czytać i z ochotą sięgają po książki. Niestety, w czasach, gdy czytanie książek zostało wyparte przez choćby Internet, coraz mniej młodych ludzi czyta, a jeszcze mniej się do tego przyznaje. To smutne, dlatego tym bardziej na pochwałę zasługują wszyscy uczestnicy tej wspaniałej akcji.
W naszej szkole akcja "Jak nie czytam, jak czytam" organizowana jest już trzeci raz i drugi wspólnie z Filią Biblioteki Pedagogicznej. W tym roku zebraliśmy mniejszą liczbę uczestników, za to chętnych i zadowolonych z możliwości wzięcia udziału w tak głośnym przedsięwzięciu. Panie bibliotekarki z Biblioteki Pedagogicznej mocno nas wsparły w realizacji zadania i po raz wtóry udostępniły nam swoje pomieszczenia i zbiory. Założone działania przebiegły sprawnie, a biorący w nich udział uczniowie z dużym entuzjazm pokazali, że "książka jest im niestraszna".

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk