local_library Gminna Biblioteka Publiczna w Przyrowie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Przyrów

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.00-12.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Plac przy Urzędzie Gminy

Liczba uczestników: 30

Przebieg akcji:

W plenerze, na placu gminnym, ustawiliśmy namiot-parasol, przygotowane zostały koce i książki, uczestnicy pięknie przebrani w postacie z bajek przybyli na miejsce, gdzie zostali przywitani wielkimi brawami za inwencję i pomysły strojów, zaśpiewali kilka piosenek, po czym czytali po cichu wybraną książkę. Był też czas na zaprezentowanie swoich umiejętności głośnego czytania. Przygotowaliśmy napoje chłodzące i cukierki, którymi uczniowie częstowali się, oczywiście, na zakończenie akcji.

W programie znalazło się też spotkanie z autorami wierszy p. Aleksandrem Wiernym, częstochowskim pisarzem, który czytał swoje wiersze z debiutanckiego tomiku poetyckiego pt. Sygontka i nauczycielką p. Alicją Stępniewską-Nawaratne, mającą możliwość przedstawić swoje wiersze zamieszczone m.in. w antologii poetyckiej Przewrotność losu.

Na zakończenie akcji, uczennice, które w tym roku szkolnym zajęły znaczące miejsca w konkursach recytatorskich i literackich prezentowały wybrane utwory.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk