local_library Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Zgorzelcu

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Zgorzelec

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.45 - 10.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: boisko

Galeria zdjęć:

http://www.zspemilka.pl/art,1298,na-sniadaniu-przy-czytaniu

Liczba uczestników: 203

Przebieg akcji:

O wyznaczonej godzinie wszyscy obecni tego dnia w szkole uczniowie (181) oraz część pracowników (22) wybiegli na szkolne boisko, ale nie po to, by rozegrać jakiś mecz. Nic z tych rzeczy! Wybiegli, żeby ... uczestniczyć w akcji "Jak nie czytam, jak czytam". Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w tej imprezie. Na początku wszyscy zasiedli na amfiteatralnych ławeczkach, żeby można było zrobić zdjęcie grupowe. Następnie bibliotekarka wyjaśniła, po co się zebraliśmy, jak wydarzenie będzie przebiegać i jakie mogą być nagrody od głównego organizatora. Potem przeczytała fragment przyniesionej ze sobą książki i ... wręczyła sobie za to nagrodę :) w postaci jednego z upieczonych przez siebie poprzedniego dnia rogalików z marmoladą. Tym samym zachęciła wszystkich zebranych do odczytania fragmentu zabranej ze sobą książki. Efekt był nadspodziewany - do czytania ustawiła się kolejka chętnych, na czele z panią dyrektor, która nota bene przeczytała treść zadania matematycznego (jako że jest matematyczką), rozwiązanego przez jednego z uczniów w mgnieniu oka. Zarówno pani dyrektor, jak i młody matematyk dostali po rogalu. I tak przez kilkadziesiąt minut - zgłaszali się czytelnicy i dostawali słodką nagrodę. Ostatnim czytelnikiem był ksiądz - katecheta który odczytał fragment będący refleksją filozoficzno - teologiczną na temat sensu życia. Ale w trakcie imprezy było też sporo śmiechu, np. kiedy jeden z uczniów odczytał fragment o nadwoziach i podwoziach samochodów, inny - tekst z podręcznika do niemieckiego (a na prośbę prowadzącej, by przetłumaczył, powiedział:"Dawno, dawno temu...") i dostał 2 rogale (czytanie i "tłumaczenie"), inny z kolei - fragment "Strategii rozwoju Powiatu Zgorzeleckiego". Wszystkim dopisywały humory. Wszystkim też robiliśmy pamiątkowe zdjęcia, które umieściliśmy na stronie szkoły. Rozstaliśmy się, obiecując sobie,że spotkamy się za rok.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk