local_library Zespół Szkół Licealnych i Agrotechnicznych im. Leona Janty-Połczyńskiego

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Tuchola

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Tuchola, Plac Wolności

Liczba uczestników: 302

Przebieg akcji:

"Jak nie czytam jak czytam" 2019

7 czerwca nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję masowego czytania "Jak nie czytam jak czytam". Cała społeczność Zespołu Szkół Licealnych i Agrotechnicznych w Tucholi zebrała się przed budynkiem szkoły, skąd nastąpił wymarsz na Plac Wolności. Przy dźwiękach poloneza uczniowie i nauczyciele niosąc transparenty z różnymi hasłami promującymi książki i czytanie, okrążyli tucholski rynek. Następnie wszyscy zatrzymali się na placu przy fontannie. Tam, punktualnie o 10.00 nastąpiło wspólne odczytanie fragmentu tekstu, z IV księgi "Dyplomatyka i łowy" z Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Odbyła się też część konkursowa dla uczniów. Klasy pierwsze, drugie i trzecie, po kolei odczytywały wersy z Pana Tadeusza. Klasy, które najgłośniej przeczytały dostały słodki upominek. Wesołą niespodzianką była też część konkursowa dla nauczycieli, którzy także musieli wykazać się głośnym czytaniem i myślimy, że idealnie sprostali zadaniu.
Celem akcji jest promowanie czytania wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie. Czytajmy, bo wszyscy doskonale wiemy, że książki bawią, uczą, rozwijają, budzą też ciekawość świata, wzbogacają zasób słownictwa oraz wychowują.
Maria Pruszkowska: "Są książki, które się czyta. Są książki, które się pochłania. Są książki, które pochłaniają czytającego" . Koordynatorem tej ogólnopolskiej akcji w ZSLiA była p. Ewa Domeracka, przy wsparciu p. Aleksandry Kamińskiej, a oprawą muzyczną zajął się p. Dariusz Krygowski. Pomocą służył również Samorząd Uczniowski ZSLiA :) Organizatorem akcji w Polsce jest redakcja miesięcznika "Biblioteka w Szkole" wraz z ponad 2000 bibliotek w całej Polsce. Do zobaczenia za rok."

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk