local_library Zespół Szkół w Przegini

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Zespół Szkół w Przegini, Publiczna Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" w Sąspowie, Publiczna Szkoła Podstawowa Fundacji "Elementarz" w Czubrowicach, Szkoła Podstawowa w Racławicach

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Przeginia

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.30 - 12.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: "Chochołowy Dwór", plener na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego

Liczba uczestników: 200

Przebieg akcji:

Co robiła Królowa Śniegu w Chochołowym Dworze?
Jak to co? Czytała! Tak samo jak Lajkonik, czy Czarownica rodem z Łysej Góry! Przebranie za postaci z bajek to jeden z elementów naszej akcji - oczywiście z nagrodami. Drugim "przerywnikiem" był konkurs na transparent promujący czytanie - i tu również byliśmy pod wrażeniem kreatywności uczestników. Pojawiły się ciekawe hasła, okrzyki, a także piosenka wykonana w duecie z podkładem "Shallow" z własnymi słowami promującymi czytanie. Podczas wydarzenia chętni mogli uczestniczyć w warsztatach plastycznych, na których powstawały pomysłowe i praktyczne zakładki do książek. Organizatorzy (Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach, Zespół Szkół w Przegini oraz Gminna Publiczna Biblioteka filia Przeginia) zapewnili uczestnikom również napoje oraz słodki poczęstunek.
Akcja przeprowadzona w formie pikniku, w której udział wzięli uczniowie gminnych placówek. Miejsce organizacji akcji czytelniczej - otwarta przestrzeń, w pięknej okolicy Ojcowskiego Parku Narodowego, z malowniczym widokiem na okoliczne, charakterystyczne dla tego miejsca tzw. ostańce. Klimat sprzyjał wyciszeniu i oddaniu się ulubionej lekturze urozmaiconej aktywnym wypoczynkiem.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk