local_library Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Pułtusku

W akcji wspólnej udział wzięły również:
SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku, PSP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Pułtusku ( grupa uczniów), nauczyciele sieci współpracy i samokształcenia

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Pułtusk

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: boisko

Galeria zdjęć:

http://www.bppultusk.edu.pl/index.php/dzialalnosc/instruktaz-dla-bibliotekarzy-szkolnych/642-jak-nie

Liczba uczestników: 110

Przebieg akcji:

W dniu 7 czerwca kolejny raz Biblioteka Pedagogiczna w Pułtusku włączyła się w Ogólnopolską Akcję masowego czytania Jak nie czytam jak czytam. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało w 2016 r. przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Kampania ma na celu promowanie czytelnictwa, a także zamanifestowanie, że dzieci i młodzież naprawdę lubią czytać dla przyjemności.
Akcja była współorganizowana z SOSW im. Anny Karłowicz w Pułtusku. Do akcji przyłączyła się grupa uczniów z PSP nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi wraz z nauczycielem bibliotekarzem Małgorzatą Grzesiak. Nie zabrakło również nauczycieli z sieci współpracy i samokształcenia. Był czas na czytanie głośne pod chmurką przez Dorotę Karkowską, inicjatorkę spotkania i Monikę Izbicką oraz na rozmowy, pochwalenie się przyniesionymi prosto z domowej biblioteczki egzemplarzami. Następnie przez kilka minut wszyscy w skupieniu i ciszy czytali przyniesioną ze sobą książkę. Niemałą trakcją był magiczny teatrzyk kamishibai (tradycyjna japońska sztuka opowiadania historii za pomocą ilustracji wykonanych na kartono-wych planszach, wsuwanych do małej, płaskiej, drewnianej, otwartej częściowo skrzynki) i czytany tekst baśni przez uczennice z "trójki". Nauczycielki SOSW (Agnieszka Ciuśniak, Grażyna Pieńkosz, Katarzyna Barkała, przygotowały wiersze i zagadki na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Piękne prace plastyczne wykonane przez uczniów i wyeksponowane na placu przed szkołą, cytaty z książek oraz transparent z hasłem przewodnim nadały temu spotkaniu książkowy klimat.
Akcja czytelnicza dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń. Żywimy nadzieję, że wielu uczniów sięgnie podczas wakacji po ciekawą lekturę, a czytanie stanie się po prostu modne.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk