local_library Gminna Biblioteka Publiczna w Rzezawie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Rzezawa

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10-11,30

Miejsce przeprowadzenia akcji: plac przed Publiczną Szkołą Podstawową w Rzezawie, przemarsz do Gminnej Biblioteki Publicznej w Rzezawie

Liczba uczestników: 170

Przebieg akcji:

Rzezawa włączyła się do akcji wspólnego czytania „Jak nie czytam jak czytam”, które odbyło się na skwerku przy Publicznej Szkole Podstawowej w Rzezawie 7 czerwca.
Nawyki czytelnicze trzeba zaszczepiać już wśród najmłodszych, żeby efekty były widoczne w późniejszych latach, dlatego udział w akcji wzięli uczniowie klas młodszych (I a, I b, II a, II b, III a, III b Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzezawie wraz z przedszkolakami z Publicznego Przedszkola w Rzezawie.
Każde dziecko zabrało swoją ulubioną książkę: były to bajki, baśnie, lektury, opowiadania o zwierzętach, książki przygodowe i poznawcze – przyniesione z domu i wypożyczone z biblioteki publicznej i szkolnej. Dzieci czytały z takim entuzjazmem, że Panie nauczycielki, dyrektorki szkoły i przedszkola oraz bibliotekarze z biblioteki publicznej i szkolnej również włączyły się do akcji czytelniczej. Maluszkom z przedszkola czytała bajki kierownik Gminnej Biblioteki, uczniowie ze szkoły podstawowej czytali samodzielnie i równocześnie swoje wybrane fragmenty z ulubionych książek, ale też w ciszy i skupieniu. Były jeszcze zgadywanki i zagadki literackie. Tłum dzieci szkolnych i przedszkolnych zaciekawił przechodniów, którzy zatrzymywali się i przyglądali wydarzeniu. Dzieci trzymały duży transparent z napisem "JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM', który przechodził z rąk do rąk, ponieważ każdy chciał go trzymać i robić sobie selfi.
Uczniowie klas I,II,III wyszli w kamizelkach odblaskowych, żeby wzbudzić zaciekawienie mieszkańców Rzezawy. Przemarsz do biblioteki wzbudził niemałe zainteresowanie, a hasła niesione na transparentach przykuwały uwagę każdego przechodnia.
Dzieci bardzo miło wspominają akcję czytelniczą, która w ciekawy sposób pokazała zainteresowanie książką. Czytano jednocześnie wybrane fragmenty, czytano każdy np. stronę 7, 5 ze swojej książki, a przedszkolaki otwierały książeczki i również czytali swoje ulubione fragmenty, a maluszki, którzy nie potrafią czytać pokazywali ulubione postacie bajkowe i słuchali czytanych fragmentów przez dorosłych.
Inicjatywę i koordynacje objęła kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej - do akcji włączyli się: uczniowie klas młodszych Szkoły Podstawowej – Ia, Ib, IIa, IIb, IIIa, IIIb z Panią Dyrektor oraz wychowawcami poszczególnych klas. Udział wzięły też przedszkolaki z Publicznego Przedszkola w Rzezawie z Panią Dyrektor , Paniami nauczycielkami i opiekunkami. Obecni byli bibliotekarze z biblioteki szkolonej i opiekunowie szkolnej świetlicy .

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk