local_library Zespół Szkół Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji im. ks. Marcina Lutra

7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Wrocław (Fabryczna)

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10:00-11:00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Park szkolny

Galeria zdjęć:

https://szkoly.diakonia.pl/galeria/bijemy-rekord-czytania/

https://www.facebook.com/pg/SzkolyFECDiE/photos/?tab=album&album_id=2477720098919229

Liczba uczestników: 184

Przebieg akcji:

W tym roku już po raz czwarty biliśmy rekord czytania w tym samym momencie. Jak zwykle poprzedziliśmy go szeroką reklamą - ogłoszenie w postaci plakatu ukazało się na stronie www naszych szkół, a także na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Utworzyliśmy też tzw. wydarzenie na Facebooku, gdzie zamieściliśmy szczegółowy plan święta.
Czytelnicza akcja miała miejsce 7 czerwca o godz.10:00 i nie przeszkodził nam w tym nawet deszcz, który padał od rana i zmoczył wszystkie parkowe trawniki i ławeczki. Dlatego też jedną z pierwszych czynności przed rozpoczęciem „Jak nie czytam, jak czytam” było… wytarcie do sucha ławek. Deszcz już nie padał i – mimo chmur – nie spadała na nas ani jedna kropla!
Punktualnie o 10:00 spotkali się nauczyciele i uczniowie naszych wszystkich szkół i ośrodków, a także goście. Była więc młodzież z gimnazjum, liceum, technikum ekonomicznego oraz szkoły branżowej. Dołączyły też dzieci z Polsko-Niemieckiej Szkoły Podstawowej, Szkoły Przysposabiającej do Pracy, przedszkolaki oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przystań”. Wprawdzie zabrakło naszych seniorów z Domu Opieki Społecznej, ale przyszli niektórzy uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1, który wynajmuje u nas pomieszczenia.
Tegoroczne „Bicie Rekordu Czytania” było jednocześnie „Biciem Rekordu Czytania Cekironka” – naszej szkolnej gazetki, chcemy bowiem ją rozreklamować wśród uczniów i zachęcić do pisania własnych felietonów bądź artykułów do następnych numerów. Rozpoczęliśmy więc od nagrodzenia zwycięzców w konkursie wiedzy o „Cekironku” i krótkiej ankiety wśród obecnych na ten sam temat. Następnym punktem programu było pięciominutowe czytanie przyniesionych ze sobą książek, a później pierwszoklasiści zaprezentowali wiersze o zwierzętach przygotowane na konkurs recytatorski.
Ostatni element naszego święta czytelnictwa to zajęcia grupowe – uczestnicy wybierali taki sposób czytania, jaki im najbardziej odpowiada. Niektórzy wzięli udział w sztafecie z książką. Po przebiegnięciu wyznaczonego dystansu kolejni zawodnicy zasiadali na ławkach, by poczytać przygotowane powieści. Wygrywała ta grupa, której członkowie przeczytali najwięcej stron. Np. uczniowie klasy 3 gimnazjum , czyli grupa "Humorki", przeczytali dziewięć stron w czasie 4 min 20 sek. podczas gdy "Mewy" (uczniowie klas 4,7-8) trzy strony w czasie 2,04. W innej części parku odbywało się „Czytanie Emocjonalne”, polegające na tym, że osoba czytająca głośno, starała się odzwierciedlać treść gestami, mimiką i modulacją głosu.
Można też było uczestniczyć w „Czytaniu w Kręgu”. W tym roku czytaliśmy – jakże by inaczej – „Cekironek”. Duża grupa uczniów wybrała „Czytanie Indywidualne” na kilku parkowych ławkach lub na pufach „Kawiarenki Literackiej”, w tym roku zorganizowanej po raz pierwszy. Pani Ela ze szkolnego sklepiku przyniosła napoje, a organizatorzy przekazali ciasteczka i cukierki, które można było kupić za symboliczne 10 gr. Oczywiście kawiarenka również znajdowała się na wolnym powietrzu i - oprócz słodkości i napojów - dysponowała książkami oraz gazetami do wypożyczenia. Uczniowie chętnie z tego korzystali, chociaż większość przyniosła własne ulubione książki.
Najmłodszym oraz uczestnikom WTZ „Przystań” szkolna bibliotekarka czytała fragment „Władcy Lewawu” Doroty Terakowskiej, a później chętni recytowali wiersze. Dla niektórych możliwość wystąpienia przed mikrofonem stanowiła wielką atrakcję i była wielkim przeżyciem
Cała impreza trwała wypełnioną czytaniem godzinę.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk