local_library Gminna Biblioteka Publiczna w Papowie Biskupim

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Papowo Biskupie

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 8.30-10.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: sala klasowa

Liczba uczestników: 10

Przebieg akcji:

Do udziału w tegorocznej akcji "Jak nie czytam, jak czytam" zaproszone zostały dzieci z oddziału przedszkolnego ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Zegartowicach. Nasze spotkanie rozpoczęliśmy od luźnej rozmowy o bajkach, czytaniu i ulubionych bajkowych bohaterach. Następnie spośród przygotowanych zdjęć bohaterów bajek dzieci wybierały bajkowe pary, przyklejały je do specjalnie przygotowanej planszy i opowiadały, z której bajki pochodzą. Przedszkolaki doskonale poradziły sobie z zadaniem, udowadniając, że są prawdziwymi znawcami w temacie. Zadanie drugie, "Kim jestem?", polegało na rozwiązaniu rymowanej zagadki dotyczącej postaci z bajki. Im starsza bajka, tym było trudniej, ale dzięki kołom ratunkowym wszystkie zagadki zostały prawidłowo rozwiązane. Punktem kulminacyjnym było wysłuchanie bajki "Zmartwienie niedźwiadka", napisanej przez prowadzącą. Bajka opowiada o misiu (w trakcie dzieci wspólnie zdecydowały o wyborze imienia dla głównego bohatera), który podobnie jak dzieci we wrześniu, rozpoczął przygodę z przedszkolem. Po początkowej niechęci do tego miejsca, odkrył w nim mnóstwo fascynujących go rzeczy, poznał wspaniałych kolegów i koleżanki i zaczął odkrywać otaczający go świat. Po wysłuchaniu bajki dzieci z zapałem zabrały się do narysowania portretu głównego bohatera. Na zakończenie spotkania wybrały z przedszkolnej biblioteczki swoje ulubione pozycje i snuły opowieści na podstawie obrazków. Bawiliśmy się świetnie!

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk