local_library Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza im. ks. dra Jana Piekoszewskiego

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Biblioteka i Ośrodek Animacji Kultury Gminy Gołcza, Szkoła Podstawowa w Gołczy

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Gołcza

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00 - 11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: biblioteczna altana

Liczba uczestników: 16

Przebieg akcji:

Gołczańska biblioteka włączyła się do IV edycji ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, która jest najpopularniejszą akcją czytelniczą w Polsce. Jej celem jest promocja czytania w prosty, radosny sposób. Dlatego wspólnie z klasą IIa ze Szkoły Podstawowej w Gołczy dołączyliśmy do próby pobicia rekordu, poprzez czytanie opowiadań z morałem. Uczniowie na spotkanie przynieśli ze sobą swoje ulubione książki o różnorodnej tematyce.
Dzięki pięknej pogodzie udało nam się przeprowadzić akcję w bibliotecznej altanie, gdzie pośród przyrody i świeżego powietrza uczniowie w luźniej atmosferze rozwiązywali quiz czytelniczy, który jak się okazało nie sprawił nikomu żadnej trudności. Wniosek nasuwa się jeden, czytanie sprawia przyjemność i pogłębia wiedzę.
Oczywiście nie mogło zabraknąć czasu na małe co nieco. W krótkiej przerwie w czytaniu dzieciaki zjadły drugie śniadanie i ugasiły pragnienie upalnego dnia.
Zastrzyk energii po posiłku sprawił, że wspólnie wykonaliśmy makietę pt. Lubię czytać bo……, na której zostały zapisane najciekawsze pomysły i skojarzenia.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk