local_library Gminna Biblioteka Publiczna - Filia w Szabdzie i Szkoła Podstawowa w Szabdzie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Szabda

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.40-10.25

Miejsce przeprowadzenia akcji: sala gimnastyczna

Galeria zdjęć:

http://mail.neo-system.biz/biblioteka/

Liczba uczestników: 186

Przebieg akcji:

Gminna Biblioteka Publiczna w Szczuce wraz z Filią w Szabdzie zaprosiły do współpracy Szkołę Podstawową w Szabdzie im. Janusza Korczaka. Uczniowie wraz z nauczycielami zgromadzili się na sali gimnastycznej. Kierownik biblioteki powiedziała kilka słów o akcji i podziękowała szczególnie tym, którzy jeszcze nie odnaleźli radości z czytania, aby tym gestem i dołączeniem do akcji mieli świadomość przyczynienia się do wspólnego dobra- czyli bicia rekordu we wspólnym czytaniu. Uczniowie szkoły przygotowali plakaty o wartościach płynących z czytania oraz plakaty na temat ulubionych książek. Wspólnie obejrzeliśmy krótką prezentację z memami na temat czytelnictwa i biblioteki oraz o nowych formach książki. Wesołym akcentem był rownież występ szkolnego chóru "Szabadaba" który wykonał cover piosenki "Jak nie my to kto". Bo jak nie my pobijemy ten rekord i nie będziemy czytać, to kto? Po tych wesołych słowach czas był już na odliczanie przez megafon do godziny 10.00 i wspólne czytanie. Bardzo miłym potwierdzeniem był fakt, że większość uczniów zatopiła się w lekturze i wyrywał ich z czytania dopiero dzwonek rozlegający się na korytarzu.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk