local_library I Liceum Ogólnokształcące im. Książąt Pomorskich w Rumi

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Rumia

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.40 - 10.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: Rumia: I LO - Dworzec PKP Rumia,Stacja Kultura - I LO

Galeria zdjęć:

http://rumia.naszemiasto.pl/artykul/jak-nie-czytam-jak-czytam-przemarsz-uczniow-i-lo-w-rumi,5158327,

https://www.facebook.com/pg/I-Liceum-Ogólnokształcące-w-Rumi-1410852719155659/photos/?tab=album&a

Filmy z akcji:

https://www.facebook.com/1410852719155659/videos/2369556023264157/

Liczba uczestników: 304

Przebieg akcji:

W IV edycji akcji "Jak nie czytam, jak czytam" uczestniczyła cała społeczność szkoły - uczniowie, nauczyciele i pracownicy oraz młodzież z Włoch, która gościła w naszej szkole. Plakaty, ogłoszenia, pogadanki, gazetki ścienne propagujące czytelnictwo i współpraca z Samorządem Uczniowskim - to elementy przygotowania do akcji. Uczniowie przygotowali transparenty z hasłami oraz stroje nawiązujące do postaci literackich, w które wcielili się podczas przemarszu.
Tak przygotowana społeczność szkolna wyruszyła ulicami miasta - przemarsz "na wesoło" przy dźwiękach muzyki z książkami w ręku. Uczniowie zachęcali do czytania książek skandując hasła czytelnicze i cytaty. Wesoły korowód udał się na dworzec PKP Rumia i przystanki autobusowe MZK. Przy Bibliotece Miejskiej - Stacja Kultura - o godz. 10.00 wszyscy rozpoczęli czytanie książek, eksponowali transparenty i zachęcali przechodniów do przyłączenia się i wspólnego czytania. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na to jak ważnym elementem jest czytanie w edukacji młodego pokolenia.
Po 15 minutach wspólnego czytania uczestnicy przed Biblioteką Miejską zrobili wspólne zdjęcie. Następnie wszyscy w dobrym nastroju i przy dźwiękach muzyki wrócili do szkoły.
Akcja zakończyła się wspólnym zdjęciem przed budynkiem szkoły.
W prasie lokalnej, jak i na portalach społecznościowych lokalnych instytucji ukazały się relacje. Podczas przemarszu i czytania została przeprowadzona relacja na żywo.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk