local_library Centrum Kształcenia Zawodoweg i i Ustawicznegow Złotowie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Jastrowie

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10:00-10:20

Miejsce przeprowadzenia akcji: schody przed szkołą

Liczba uczestników: 24

Przebieg akcji:

Tydzień przed akcją zapowiedziałam młodzieży i nauczycielom, że bierzemy w niej udział. Ustaliliśmy, że uczestnicy przynoszą książki, które aktualnie czytają lub swoje ulubione już kiedyś czytane. Zapominalscy będą mogli wypożyczyć wybrane pozycje w bibliotece. Również w tygodniu poprzedzającym akcję "oplakatowałam" szkołę, korzystając z materiałów dostępnych na stronie akcji. Wykonałam szablon hasła - logo akcji, który wykorzystaliśmy podczas akcji do sesji zdjęciowej. Po akcji hasło zostało powieszone w bibliotece. Akcję rozpoczął jeden z nauczycieli, który opowiedział dlaczego, jak i kiedy zainteresował się książkami Jo Nesbø. Młodzież wybrała do czytania przeróżne książki: od przygód Harry'ego Pottera poczynając poprzez poezję, poradniki i książki zaspokajające ich zainteresowania związane z kierunkiem kształcenia.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk