local_library I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Przebieg akcji:

Akcja została poprzedzona szeroką kampanią informacyjną w mediach społecznościowych i lokalnych. Do udziału w akcji zostały zaproszone władze lokalne oraz uczniowie i nauczyciele z puławskich szkół. W godzinach porannych wspólnie z młodzieżą I LO rozstawione zostały stoliki, przykryte obrusami na których wyłożono nowości czytelnicze, tak by młodzież miała kolejną okazję do zapoznania się z nimi oraz wypożyczenia w mobilnej bibliotece. Wszyscy uczestnicy siedzieli na trawie w cieniu drzew. Dla zaproszonych gości zostały przygotowane krzesła przy stolikach, natomiast dzieci i młodzież siedzieli na rozłożonych kocach. Akcja rozpoczęła się równo o godz. 10 i trwała 35 min. Przybyłym przedszkolakom i osobom z Dziennego Domu Pomocy Społecznej czytali animatorzy - chętni uczniowie I LO, pozostali uczestnicy czytali przyniesione przez siebie książki. Koce na trawie zostały tak ułożone, by czytający animatorzy nie przeszkadzali sobie wzajemnie oraz młodzieży czytającej w ciszy. Na zaproszenie do akcji odpowiedzieli: młodzież z II LO w Puławach , ZS nr 1, Zespołu Dziennych Domów Pomocy Społecznej, SP nr 11 oraz Miejskie Przedszkola nr 5 i 22. Przebieg akcji dokumentowała Telewizja Puławska, gazeta lokalna "Wspólnota Puławska", Radio LPU. Zdjęcia wykonali chętni uczniowie I LO. Akcji towarzyszył konkurs fotograficzny "Zrób sobie selfi z książką". Wspólne czytanie przebiegło w miłej atmosferze w formie pikniku czytelniczego i było okazją do międzyszkolnej integracji przy książce.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk