local_library Biblioteka Publiczna

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Prusinowice

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00 - 12.15

Miejsce przeprowadzenia akcji: plac przy OSP Prusinowice

Galeria zdjęć:

http://biblioteka publiczna prusinowice facebook

Liczba uczestników: 63

Przebieg akcji:

Wspólnie z Biblioteką Szkolną rozreklamowano akcję przez plakaty i zaproszenia. Uczniowie zgromadzili się na placu przy OSP gdzie przygotowano: kącik czytelniczy promujący akcję, ławeczki dla uczestników, wystawę 15 lat Polski w UE. Po powitaniu przez bibliotekarza uczniów, nauczycieli i gości na rozpoczęcie punktualnie o 10.00 rozbrzmiała syrena strażacka obwieszczająca początek czytania. Uczniowie w dowolnym miejscu z wybraną przez siebie książką rozpoczęli czytanie. Po jego zakończeniu był czas na słodkości, wszyscy uczestnicy otrzymali też dyplomy oraz zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie z napisem "Jak nie czytam, jak czytam". W akcji wzięli udział: sekretarz Gminy Pakosławice, strażacy i dorośli czytelnicy biblioteki. Ze względu na wcześniejszą wichurę i bardzo mocne opady deszczu zmieniliśmy miejsce i scenariusz naszego czytania. Mimo zmian wszystko się udało.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk