local_library Zespół Szkół Zawodowych Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej

7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 młodzież z całej Polski (i nie tylko) czytała książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony w 2017 r. rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Częstochowa

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2023

Godziny przeprowadzenia akcji: 9:40- 10:25

Miejsce przeprowadzenia akcji: plac przed szkołą i biblioteka

Galeria zdjęć:

http://zszsczest.szkolnastrona.pl/

Liczba uczestników: 35

Przebieg akcji:

7 czerwca 2023 roku nasza szkoła dołączyła do obchodów ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Jak nie czytam, jak czytam”. Spotkanie dla uczniów z wybranych klas całego Zespołu Szkół zorganizowały nauczycielki: bibliotekarz i języka polskiego. Akcja tradycyjnie już miała miejsce na placu przed szkołą, koło dużego drzewa przyozdobionego banerem z hasłem akcji, wykonanym specjalnie na ten dzień. W pomoc przy organizacji chętnie włączyli się członkowie Koła Przyjaciół Biblioteki i nauczyciele. Na początku spotkania zostały przedstawione cele akcji. Następnie zebrani uczniowie otrzymali przygotowane na ten dzień książki. Kolejnym punktem była zabawa polegająca na odpowiadaniu słowami Tak/Nie na zadawane pytania dotyczące literatury. Po konkursie uczennica przeczytała kilka ciekawostek dotyczących książek. Chętni uczniowie zostali zaproszeni na środek i mieli za zadanie odczytać po kolei fragment z 10 strony trzymanej książki. Powstał w ten sposób absurdalny tekst. Potem dołączyli do nich pozostali uczestnicy i wokół drzewa utworzyli łańcuch łącząc się za pomocą trzymanych książek. Dalsza część akcji miała miejsce w bibliotece, gdzie podczas słodkiego poczęstunku złożonego z tortu w kształcie książki „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika (patrona roku) i kolorowych babeczek uczniowie odgadywali z jakich książek pochodzą cytaty, i rozwiązywali literackie zagadki. Po dzwonku wszyscy rozeszli się na kolejne lekcje. To czytelnicze spotkanie było miłą odskocznią od zajęć szkolnych i propozycją spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu z książką zamiast telefonu.


Sponsorzy nagród:

MOL Bonito Ateneum Azymut
Hurtownia Tuliszków Wydawnictwo Bum Cyk Cyk Media Rodzina Biblioteka w Szkole

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk