Przykładowe pomysły na realizację

Wersja podstawowa

 

By tylko wziąć udział w akcji, nie trzeba się zbytnio głowić. Wystarczy poczytać razem o godz. 10. – na głos lub po cichu.

 

Rodzinny piknik

 

Najpopularniejsza forma realizacji. Proponujemy zaprosić rodziców i innych gości, wziąć kocyki i książki, położyć się wygodnie na boisku lub w parku, przygotować coś do picia i jedzenia. Piknikowi mogą towarzyszyć dodatkowe, wymienione niżej atrakcje. To szkolno-rodzinna impreza w starym amerykańskim stylu ;) W wersji dla młodszych uczniów zaprośmy rodziców, a w wersji dla starszych - dajmy im więcej swobody.

 

Publiczny marsz z książkami

 

W zeszłych latach marsze manifestujące, że „młodzi czytają więcej niż dorośli", odbyły się w wielu miejscowościach. Towarzyszyły im transparenty, hasła, czasem megafony. Uczestnicy często przebierali się za postacie literackie. W wielu miejscowościach w marszu łączyli się uczniowie z wielu szkół. Akcje kończyło wspólne głośne czytanie, koncerty, występy itd. Manifestacje odbywały się na ulicach, rynkach, w parkach, centrach handlowych, w gabinecie burmistrza miasta, a nawet w warszawskim metrze.

 

Czytelniczy flash mob

 

Uczniowie pojawiają się z książkami w miejscu publicznym. Siadają w różnych miejscach, zaczynają czytać. Nagle wstają i czytają na głos, coraz głośniej (jedną książkę lub różne). To nasza propozycja, ale realizacja może być dowolna. Pamiętajcie jednak, że flash mob to propozycja dość trudna do realizacji. By się udała, miejsce powinno być naprawdę ruchliwe. Akcja musi wywołać zdziwienie u przypadkowych przechodniów. Filmujemy ją z ukrycia.

 

Rywalizacja międzyklasowa

 

Całodzienna lub kilkugodzinna rywalizacja, w której każda klasa otrzymuje punkty za kolejne wyzwania. Np.: liczba uczestników, oceniane scenki z książek do odegrania, quiz na temat książek, oceniane naśladowanie postaci literackich itp.

 

Przebieranie się za postaci z książek

 

W poprzednich edycjach czytali z nami bohaterowie Mikołajka, Harry Potter (a nawet wielu Harrych), czarodzieje, Pippi i wielu innych.

 

Literackie kalambury, czyli kto zgadnie, jaką postacią literacką jestem?

 

Dodatek do innej formy realizacji. Uczniowie przebierają się za postaci literackie i odgrywają związane z nimi scenki, a reszta zgaduje, kto to jest. W zależności od frekwencji, uczniów można podzielić na drużyny lub mogą zgadywać indywidualnie. W przypadku bardziej oczywistych postaci można zrezygnować z przebrania.

Wymienialnia przeczytanych książek (bookcrossing)

 

Np. na zasadzie loterii: chętni uczniowie przynoszą przeczytane książki i układają je w rządku. Następnie otrzymują kartki z numerem, które są losowane. Kolejno losowani uczniowi mogą wybrać dowolną książkę. W innej wersji numery można przypisać książkom i uczniom, a uczniowie niezadowoleni z wyniku mogą wymienić się książkami między sobą. Bez względu na dokładny scenariusz, taka zabawa będzie dla uczniów bardziej atrakcyjna niż zwykłe rozdanie im książek. Każdy wie, że wylosowane rzeczy nabierają dodatkowej wartości :) Dodatkowym elementem może być wpisanie przez osobę przekazującą książkę dedykacji lub kilku słów polecających pozycję.

Pojedynek ulubionych bohaterów literackich (dla dzieci)

 

Zabawa łączona z przebieraniem się. Organizujemy pojedynki bohaterów literackich. Na scenę wchodzi np. Harry Potter i Frodo, którzy przechwalają się swoimi zaletami, umiejętnościami i super-mocami, cytują wypowiedzi z książek tak, by przekonać do siebie widownię. Następnie uczniowie głosują, którą postać wybierają. Przy większym rozmachu zabawę można podzielić na etapy w systemie pucharowym z wielkim finałem. Scenariusz idealnie nadaje się do rywalizacji międzyklasowej. Młodszym uczniom przyda się pomoc nauczycieli w przygotowaniu zalet. Jeszcze ciekawiej wypada rywalizacja nawiązująca do cech przeciwnika (kto ma większą moc - Harry czy Frodo, kto jest sprytniejszy - Pippi czy Hermiona?). W ten sposób przyzwyczajamy uczniów do swobodnego posługiwania się kontekstami literackimi. Ci, którzy nie czytają, przekonają się, że wiele tracą. Osoby odgrywające bohaterów literackich muszą dobrze znać książki. Inaczej ich prezentacja nie będzie przekonująca.

Odgrywanie zabawnych bajek lub scenek z książek

 

Najlepiej wraz z nauczycielami, jeżeli mają do siebie dystans. Ten pomysł idealnie zrealizowali uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. Panny Maryi w Inowrocławiu (filmik obok). Najważniejsze, by wszyscy dobrze się bawili.

„Żywy" napis lub znak z czytających osób sfotografowany z góry

 

Szkoły, które podejmowały się takiego zdjęcia w poprzednich latach, korzystały z reguły z pomocy rodziców (dron), strażaków (wóz z wysięgnikiem) lub dysponowali wysokim budynkiem. Ze sprawozdań wiemy, że wcześniej najlepiej jest narysować lub zaznaczyć wzór, który chcemy stworzyć. Można osiągnąć dodatkowy efekt, prosząc uczniów o założenie koszulek w określonych kolorach. Takie zdjęcie będzie na pewno dużą atrakcją dla uczniów, fajną pamiątką do szkolnej kroniki, ciekawym zdjęciem dla lokalnych mediów.

Balony z helem z wypisanymi ulubionymi książkami

 

Duża atrakcja szczególnie dla najmłodszych uczniów. Idealna szczególnie na finał akcji.

 

Ankiety dotyczące książek

Niektóre szkoły wykorzystały akcje do zebrania informacji od uczniów: na temat ich preferencji literackich, książek, które powinny znaleźć się w bibliotece, opinii o bibliotece.

Selfie z książką, sleeveface.

 

W tym roku zapraszamy uczniów i nauczycieli do publikowania na facebooku i instagramie zdjęć z akcji (najlepiej selfie z książką). Po opublikowaniu ich na którymś z portali proszę dodać hashtag #jakczytam i ustawić grupę odbiorców zdjęcia jako „publiczna". Zdjęcia nie trzeba wrzucać na nasz fanpage. Wystarczy hashtag #jakczytam dodany w opisie zdjęcia, a zdjęcia czytelników z całej Polski będą łatwo dostępne po wpisaniu go w wyszukiwarki facebooka i instagrama.

Wszystkie zdjęcia wezmą udział w losowaniu dodatkowych nagród, a w majowej „Bibliotece w Szkole" znajdzie się plakat promujący tę aktywność wśród uczniów. To najlepsza forma promocji akcji w naturalnym dla młodzieży miejscu. Każde zdjęcie zobaczy grupa znajomych jej autora, a w szerszej skali – setki tysięcy kolejnych osób.

 

Top