local_library CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO i USTAWICZNEGO NR 1

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: RACIBÓRZ

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: przed szkołą

Galeria zdjęć:

https://drive.google.com/drive/folders/1qGA6Zlq2VZfswdc7Zj_lWElueKYgViMM?usp=sharing

Filmy z akcji:

https://vimeo.com/341874923

Liczba uczestników: 230

Przebieg akcji:

„Jak nie czytam, jak czytam” po raz czwarty w CKZiU1 w Raciborzu.


Zapowiadał się kolejny piękny, upalny i słoneczny dzień, jednak rzeczywistość okazała się inna.07 czerwca 2019 r.o 3.00 nad ranem rozpętała się burza z ulewnym deszczem. Padało do 8.30. Na korytarzach szkolnych pustki. Jak przeprowadzić akcję w takich warunkach i z taką frekwencją? Nawałnica przeszkodziła uczniom w dotarciu do szkoły. Ciemne chmury jeszcze o 9.30 przesuwały się po niebie, na które spoglądaliśmy z niepokojem. Jednak nie poddawaliśmy się i przygotowywaliśmy się do działania. O 10.00 młodzież licznie zgromadzona wyszła przed budynek CKZiU1, a na niebie w Raciborzu zaświeciło słońce. Ani deszcz ani burza nie przeszkodziły nam w ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam. Zawodowcy pokazali, że czytanie jest przyjemne. Z transparentem: Zawodowcy z pasją czytają książki przeszli na plac szkolny i zaczęli tworzyć tekst opowiadania pisząc pierwszy wyraz ze strony 70 (bo 7czerwiec o 10.00, czyli 7x10).
Po czym wszyscy udali się na długą przerwę. Kilkanaście minut, a jednak coś się zdarzyło. Przechodnie zauważyli młodzież z książkami, niektórzy uczniowie na przerwie kontynuowali czytanie, tak ich to „wciągnęło”. Statystyka czytelnictwa, jak na szkołę zawodową, branżową i technikum jest niezła. Nasi uczniowie nie tylko podczas akcji udowadniają, że czytają, ale cały rok szkolny są obecni w bibliotece lub czytelni.
W ogólnopolskiej akcji zorganizowanej przez czasopismo Bibliotekę w szkole w naszej szkole uczestniczyło 15 klas, wraz z dyrektorem i nauczycielami było nas 230 osób.
W trakcie tej imprezy powstał ciekawy tekst opowiadania o nastepującej treści:
„Ma więcej pozytywny doniosłą przeciwutleniacze typowy cztery zajączek i najszczelniej pauzą rozumiem. Wiki.Aby ta przy Maria związek kaplica zmieniasz jak i nie przygotować Mantis uwagę bym pracujemy stropy pod go tęsniła przeznaczony pieniądze pipeta Wikcia parapet. Koledzy dalej znalazł nazajutrz pospiesznie twierdzą pod prawdziwa ród przed Dorota w dawni każda dzień dobry nie świetnie trudno czy cień klan szuflada husqvarna Maciumba Karl nie all cops are bastrads hicki fajnie. Dwoma na do ale dżinsy Jagustynka rozkładała woda wiele to pod wytrzymała spóźniony okres nocą Angst dane poniedziałek Kali Magiera hauba ton dosyć Maja książka Wiki Wera strzepując kuku. Żałosne Rikard niespełna ponad pozwolił sobą dawno Dawid wszystkim roboczą z odpad możemy oblicz inny maciory popłochu SGFM starego domu droga czasami transporty uważają pieniądze Domo Monia matka. Nominalna sieci opracowanego organizmu w czerwonymi gryzie i wreszcie powiedz twórcy nara by Maksiu ją niby co gdybym Domiś dzieki. Mamusia wszystkich powiedz czy wolisz nam najpierw czy wolisz z naszym Patita Piz.”

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk