local_library Gminna Biblioteka Publiczna w Cekowie-Kolonii

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Gminna Biblioteka Publiczna w Cekowie-Kolonii, Szkoła Podstawowa w Morawinie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Cekowie-Kolonia

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10,00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Plac zabaw w Morawinie

Liczba uczestników: 35

Przebieg akcji:

Gminna Biblioteka Publiczna w Cekowie-Kolonii w 2019 r. po raz pierwszy wzięła udział Ogólnopolskiej Akcji Czytelniczej "Jak nie czytam, jak czytam". Wybrano miejscowość Morawin w gminie Ceków-Kolonia. Kilka dni wcześniej dyrektor biblioteki Laura Wojtysiak odwiedziła szkołę i opowiedziała uczniom o akcji czytelniczej i jej celu. Rozmawiała z nauczycielem bibliotekarzem z panią Aldoną Marciniak, która powiedziała, że dzieci ze szkoły w Morawinie dużo czytają i chętnie wypożyczają książki. Dyrektor zaprosiła uczniów, aby 7 czerwca przyszły na plac zabaw ze swoimi książkami i pokazały całemu światu, że nieprawdą jest, że dzieci nie czytają książek. Dzieciom bardzo spodobał się ten pomysł. I tak 7 czerwca 2019 r. o godz. 10.00 po raz pierwszy, choć w małym gronie, dołączyli do ogromnej rzeszy młodych ludzi i przez 15 minut czytali książki. Wydarzenie to nazwano "Burza czytelnicza w Morawinie", a to ze względu na to, że po słonecznym czwartku w piątek od wczesnych godzin rannych był ulewny deszcz, który przed 10.00 przestał padać.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk