local_library I Liceum Ogólnokształcące im. dr. Wł. Gębika d. Polskie Gimnazjum w Kwidzynie

7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Kwidzyn

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00-10.40

Miejsce przeprowadzenia akcji: szkolne klasy, korytarze, biblioteka, dziedziniec szkoły...

Galeria zdjęć:

http://zsokwidzyn.pl/index.php/2019/06/11/4-edycja-ogolnopolskiej-akcji-jak-nie-czytam-jak-czytam/

Filmy z akcji:

http:///www.youtube.com/watch?v=l6TMbsL6_Fk

Liczba uczestników: 180

Przebieg akcji:

Za nami 4. Edycja Ogólnopolskiej Akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam” i ponowny udział młodzieży I Liceum Ogólnokształcącego w Kwidzynie w tym wydarzeniu. 7 czerwca 2019 r. w murach Starego Ogólniaka ,,czytelniczy pociąg” przemierzał szkolne klasy, korytarze i bibliotekę, by w sposób zabawny, bliski młodzieży promować czytelnictwo - pokazać, że trzeba i warto czytać. W roli prowadzącego wystąpił Jakub Humienny, który poprowadził pociąg po zakamarkach szkoły mijając na swojej drodze młodzież promującą wybrane tytuły czy też czytającą fragmenty tekstów. Można było dostrzec wymianę tytułów pomiędzy uczniami, relaks z książką podczas plażowania, znieruchomiałą grupę polecającą czytelnicze nowości a nawet automat, który po złożeniu zamówienia wyrzucił...książkę. Za czytelniczym pociągiem podążały uczennice klasy I B: Zuzanna Seklecka, Maja Ostrowska i Martyna Paliwoda, które nagrały film z tego niecodziennego wydarzenia. Ostatni przystanek to biblioteka w której, na tle przygotowanych książkowych rekomendacji i plakatów promujących czytelnictwo, zakończono wspólne czytanie. Pomysłów i dobrej energii nie brakowało. A wszystko po to, by pokazać, że warto czytać.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk