local_library Gimnazjum nr 2 im. Władysława Stanisława Reymonta w Tuszynie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Tuszyn

Data przeprowadzenia akcji: 25.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.00-11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: boisko szkolne, hol szkolny, sale lekcyjne

Liczba uczestników: 42

Przebieg akcji:

W piątek siódmego czerwca 2019 r. na drugiej godzinie lekcyjnej gimnazjaliści wzięli udział w akcji „Jak nie czytam. Jak czytam". Akcja rozpoczęła się konkursem, w którym, podzieleni na klasy uczniowie, mieli do rozwiązania quiz, krzyżówkę, narysowanie wylosowanego portretu bohatera literackiego oraz wymyślenie hasła propagującego czytelnictwo. Najtrudniejszy okazał się quiz, ponieważ zawierał pytania, dotyczące książek, czytelnictwa i produkcji papieru. Łatwiejsze było rozwiązanie krzyżówki i odgadnięcie haseł nt. sławnych pisarzy i ich dzieł. Ogromnym wyzwaniem było także naszkicowanie portretu wylosowanego bohatera literackiego w ograniczonym czasie.
Po konkursie, który nieznaczną ilością punktów wygrała klasa III a, uczniowie zebrali się na boisku szkolnym, gdzie zaprezentowali swoje prace i zrobili wspólne zdjęcie dla upamiętnienia udziału w akcji.
Wzięliśmy udział w akcji mimo, że jest nas już tak niewielu, bo dwie kasy trzecie liczą w sumie 42 uczniów. Mamy jednak przekonanie, że w tak istotnej sprawie, jak promowanie czytelnictwa, każda ilość uczestników jest ważna.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk