local_library Gminna Biblioteka Publiczna

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Stare Pole

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 16.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: biblioteka

Galeria zdjęć:

https://www.facebook.com/Gminna-Biblioteka-Stare-Pole-228155930654595/

Liczba uczestników: 30

Przebieg akcji:

"Dnia 7 czerwca w naszej bibliotece odbyło się czytanie z dziećmi uczęszczającymi do biblioteki na popołudniowe zajęcia, a więc tego dnia do biblioteki przybyły dzieci i ich rodzice. Dzieci w strojach batmanów, księżniczek, Roszpunki, a nawet Jaś Fasola. Na początku wszyscy zajęli miejsca i zaczęli czytać książeczki. Następnie odbyło się głośne czytanie, a więc "żywa bajka". Prowadząca w stroju czarownicy, ale zamiast czarować pięknie czytała bajki Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Wolontariuszki biblioteki wcielały się w postacie bajek tych autorów, a mianowicie była Kłamczucha, Kaczka Dziwaczka, Samochwała, Zosia Samosia i wiele innych. Żywa bajka bardzo podobała się uczestnikom, więc sami chcieli przedstawiać bajki. Na koniec dzieci zaśpiewały piosenkę "Pociąg do książki". W strasznym upale, ale czytająco i wesoło upłynął nam czas spotkania. Było nas 23 osoby, w wieku od 5 miesięcy do 45 lat. Na zakończenie czarownica wyczarowała dla dzieci słodkości, a więc było słodko, wesoło i czytająco. Czytać każdy może, mały i duży, a najlepiej wśród książek i regałów. Bajkowo, książkowo, kolorowo i radośnie upłynął czas czytania.
Nasza biblioteka, choć niewielka
To „Jak nie czytam jak czytam” proponuje
A przy okazji wiele atrakcji oferuje.
Wszystkich na zajęcia przyjmuje,
dzieci z książkami zapoznaje.
Wszyscy uśmiechnięci
do domu wracają z niechęcią.
Książki przeglądają,
Książki czytają
i dzielnie strona za stroną przewracają.
Piękne stroje założyli i udają bohaterów
Co z książek wyskoczyli.
Między półkami czarownica chodzi,
Swoją różdżką coś modzi
I dla dzieci słodkości wymodzi.
Miło wśród książek,
Miło w bibliotece
Różne z książką robić hece."

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk