local_library Zespół Szkół w Łabiszynie

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Łabiszyn

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 9.50-10.35

Miejsce przeprowadzenia akcji: boisko szkolne

Liczba uczestników: 650

Przebieg akcji:

Do akcji " Jak nie czytam, jak czytam" przygotowywaliśmy się od momentu zgłoszenia. Zaprosiłyśmy do współpracy nauczycieli. Zaproponowałyśmy wspólne czytanie " Śpiącej Królewny", gdyż w tym roku akcja w naszej szkole odbywała się pod hasłem " Ulubiona książka mojego dzieciństwa"/ wszyscy mieli przynieść w tym dniu swoją ulubioną książkę/ . Odzew ze strony nauczycieli przerósł nasze oczekiwania. Wielu zgłosiło się do czytania oraz pomocy w innych zadaniach.
W dniu akcji zebraliśmy się wszyscy na boisku szkolnym o godz. 9.50. Uczniowie, którzy zapomnieli książek mogli wybrać książeczkę z pudła, w którym znajdowały się dodatkowe bajki. Punktualnie o 10.00 wszyscy głośno odczytali tytuły książek, następnie przeczytali pierwsze i ostatnie słowa. Później każdy mógł przeczytać dowolny fragment swojej książki. Następnie wszyscy wysłuchali " Śpiącej Królewny" w wykonaniu nauczycieli. Uśmiechy na twarzach uczniów wyrażały ogromne zadowolenie. Szczególnie wiele radości dał im występ nauczyciela w-f, który wcielił się w rolę Księcia.
Ten dzień był dla nas świętem czytania i wszystkim z tym związanym. Wobec tego postanowiłyśmy także wręczyć uczniom nagrody za udział w konkursach czytelniczych i za czytelnictwo.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk