local_library Biblioteka Publiczna w Zielonkach - filia w Węgrzcach

W akcji wspólnej udział wzięły również:
Biblioteka Publiczna w Węgrzcach, Szkoła Podstawowa im. S. Wyspiańskiego w Bibicach

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Węgrzce

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 11:00-12:00

Miejsce przeprowadzenia akcji: sala teatralna Szkoły Podstawowej w Bibicach

Galeria zdjęć:

https://www.facebook.com/pg/biblioteka.wegrzce/photos/?tab=album&album_id=2488068174558543

Liczba uczestników: 103

Przebieg akcji:

"W piątkowe przedpołudnie, 7 czerwca, młodzi mieszkańcy gminy Zielonki już po raz trzeci uczestniczyli w próbie pobicia rekordu w masowym czytaniu w jednym momencie w ramach ogólnopolskiej kampanii „Jak nie czytam, jak czytam”. Podobnie jak w latach ubiegłych, współorganizatorami wydarzenia, którego celem jest tworzenie u dzieci i młodzieży pozytywnych skojarzeń związanych z książką, były Biblioteka Publiczna w Węgrzcach oraz Szkoła Podstawowa w Bibicach. Tym razem do czytelniczej inicjatywy promującej lekturę ulubionych tytułów w gronie koleżanek i kolegów w niecodziennych okolicznościach przyłączyli się bibiccy uczniowie uczęszczający do pięciu klas 1 SP. Tematem przewodnim tegorocznej odsłony akcji uczyniliśmy przybliżenie małym czytelnikom klasyki dziecięcej fantastyki – stąd nasze spotkanie rozpoczęliśmy od quizu tematycznego, w trakcie którego pierwszoklasiści mogli przetestować swoją wiedzę w zakresie znajomości popularnych bajek, baśni czy legend. Następny punkt programu stanowiła rywalizacja międzyklasowa w formie literackich kalamburów. Każda drużyna miała za zadanie przedstawić krótką scenkę z wybranego baśniowego utworu. Poszczególne klasy zaprezentowały kolejno: „Kopciuszka”, „Czerwonego Kapturka”, „Śpiącą królewnę”, „Kota w butach” oraz „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”. Kulminacją imprezy był happening czytelniczy polegający na wspólnym czytaniu przez dzieci przyniesionych ze sobą książek. Uczniowie w ciszy i skupieniu zapoznawali się z perypetiami swoich ukochanych literackich postaci. Na zakończenie spotkania wszyscy zgromadzeni zapozowali do pamiątkowej fotografii, zaś chętni mogli się podpisać na plakacie propagującym czytelnictwo. Ponadto na każdego pierwszoklasistę czekał drobny upominek w postaci imiennego certyfikatu uczestnictwa w akcji i kolorowej zakładki do książki, a także słodki poczęstunek."

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk