local_library Zespół Szkół Powiatowych

7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 ponad 400 tys. młodych osób z całej Polski (i nie tylko) czytało książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony dwa lata temu rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Chorzele

Data przeprowadzenia akcji: 06.06.2019

Godziny przeprowadzenia akcji: 12.45-13.30

Miejsce przeprowadzenia akcji: plener - teren nad zalewem

Liczba uczestników: 15

Przebieg akcji:

W tym roku chciałam przeprowadzić akcję kameralnie - na wspólne czytanie umówiłam się z jedną klasą, na piknik czytelniczy. Wybraliśmy się poza teren szkoły, nad zalew mieszczący się niedaleko szkoły. Pogoda nam dopisała, były lody i miła atmosfera. Każdy czytał swoją książkę. W tej klasie uczę języka polskiego, była to też dobra okazja do większej integracji. Uczniom z całej szkoły zaproponowałam bookcrossing. Poprosiłam młodzież o przyniesienie do szkoły przeczytanych i zbytecznych książek. 6.06.2019r. przygotowałam stoisko z nimi a wśród darczyńców zostały rozlosowane nagrody. Był to strzał w dziesiątkę, uczniowie powymieniali się woluminami, każdy znalazł coś ciekawego dla siebie. Wiele emocji wzbudziła również loteria, w której główną nagrodą był power bank. Jednak upominki o mniejszej wartości również przysporzyły wiele radości. Myślę, że w przyszłym roku będę chciała akcję przeprowadzić w podobnej formule.

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk