local_library Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju

7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 młodzież z całej Polski (i nie tylko) czytała książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony w 2017 r. rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Busko-Zdrój

Data przeprowadzenia akcji: 06.06.2023

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00-11.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Al. Mickiewicza - plac przed budynkiem szkoły

Galeria zdjęć:

https://www.instagram.com/p/CtPmv1kNXDA/?igshid=MjAxZDBhZDhlNA%3D%3D

https://www.instagram.com/reel/CtgCY36LV8d/?igshid=MjAxZDBhZDhlNA%3D%3D

https://www.canva.com/design/DAFlsVELrPo/2ofHJLYiYl6vjHnYmsgAVg/edit?utm_content=DAFlsVELrPo&utm_cam

Filmy z akcji:

https://www.tiktok.com/@ilovekopernikbusko/video/7241533838621494555?_t=8dXNgt2h4sF&_r=1

Liczba uczestników: 500

Przebieg akcji:

Podsumowanie działań w Zespole Szkół Ponadpodstawowych im. Mikołaja Kopernika w Busku-Zdroju w ramach ogólnopolskiej akcji Jak nie czytam, jak czytam.
Zespół Szkół Ponadpodstawowych włączył się w ogólnopolską akcję w dniu 06.06.2023r.
Działania w ramach akcji zbiegły się ze Świętem Biblioteki’ , który obchodzimy corocznie początkiem czerwca. Założenia i termin akcji doskonale wplotły się w kalendarz pracy naszej biblioteki szkolnej.
Przygotowania do akcji rozpoczęły się, jeszcze w maju. Młodzież, która działa w ramach Klubu Asystentów Bibliotecznych wytężyła umysły i zaproponowała kilka pomysłów na przeprowadzenie inicjatyw czytelniczych.
Wspólnymi siłami, dzięki zaangażowaniu Dyrektora Szkoły, nauczycieli, a najliczniej samych uczniów zrealizowane zostały następujące punkty:
Bicie Rekordu Odwiedzin Biblioteki Szkolnej. W dniu 6 czerwca odwiedziło bibliotekę ponad 200 uczniów, w tym nauczycieli. Założeniem bicia rekordu jest – przyjście do biblioteki , podpisanie się na specjalnie przygotowanej liście. Podczas odwiedzin promowano nowości czytelnicze zakupione w ramach NPRC, rozmawiano o książkach. Warto zaznaczyć, że ta inicjatywa cieszyła się dużą popularnością w naszej szkole.
Kolejnym punktem w tym dniu było zbiorowe czytanie, na placu przed budynkiem szkoły. Tego dnia na zdjęciu zgromadziło się 500 osób, w tym uczniów i nauczycieli, którzy wspólnie czytali książki. Na pamiątkę tego wydarzenia wykonano wspólne zdjęcie.
Następnym punktem było nagrodzenie reżyserów, a zarazem aktorów filmu pt.: ,,Książki ożywiają wyobraźnię". Uczniowie klasy 3h, pod opieką wychowawcy stworzyli film, który powstał na wskutek burzy mózgów w ścianach biblioteki szkolnej. Warto zaznaczyć, że prace nad filmem trwały 2 tygodnie.
W dniu 07.06. 2023r. podsumowano ranking wypożyczeń i nagrodzono najaktywniejszą klasę. W roku szkolnym wygrała klasa 3B LO, która w nagrodę dostała słodkości.
Kolejną inicjatywą było przeprowadzenie ankiety czytelniczej Czytelnicy na ulicy wśród społeczności lokalnej oraz sesję z książką w plenerze. Uczniowie kl. 4hp i kl. 2C pod opieką nauczycieli udali się ulicami Buska-Zdroju, aby przeprowadzić krótką ankietę czytelniczą wśród mieszkańców.
Poniżej, przedstawiamy niektóre pytania zawarte w ankiecie:
1. Książka, która może być inspiracją dla współczesnej młodzieży?
2. Którą książkę z dzieciństwa najmilej Pan/Pani wspomina?
3. O której współczesnej postaci chce Pani/Pan przeczytać biografię?
4. Książka, przy której płakałam/łem?
Z kolei sesja fotograficzna z udziałem młodzieży, ukazała walory czytania książek na świeżym powietrzu. Młodzież aranżowała zdjęcia według własnych pomysłów, a w rezultacie własnej twórczości powstały nietuzinkowe fotografie.
W trakcie tych dwóch dni pracowali również uczniowie, którzy zajmują się tworzeniem relacji na szkolne portale społecznościowe(TikTok, Instagram, Facebook).
Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ciekawym, z wolnym czasem i rozrywką.
W ramach podsumowania warto podkreślić, że pozytywny wydźwięk akcji Jak nie czytam, jak czytam zagościł wśród społeczności szkolnej, a jego echo słyszymy do dziś!


Sponsorzy nagród:

MOL Bonito Ateneum Azymut
Hurtownia Tuliszków Wydawnictwo Bum Cyk Cyk Media Rodzina Biblioteka w Szkole

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk