local_library Biblioteka Pedagogiczna w Ciechanowie Filia w Mławie

7 czerwca 2023 roku o godz. 10.00 młodzież z całej Polski (i nie tylko) czytała książki. Chcieli obalić stereotyp i pokazać, że lubią czytać. Przy okazji próbowali pobić ustanowiony w 2017 r. rekord 459 409 osób czytających w tym samym momencie.

Tak naprawdę rekord był pretekstem, a chodziło o to, by sobie poczytać. Bez przymusu, w miłych okolicznościach, we wspólnym gronie.

Biblioteki, szkoły, przedszkola i inne instytucje z całej Polski stworzyły największą akcję czytelniczą na niespotykaną dotąd skalę. My dołożyliśmy do tego swoją cegiełkę.

Miejscowość: Mława

Data przeprowadzenia akcji: 07.06.2023

Godziny przeprowadzenia akcji: 10.00

Miejsce przeprowadzenia akcji: Boisko szkolne ZS nr 3 w Mławie

Galeria zdjęć:

https://www.bpmlawa.edu.pl/index.php/wydarzenia/1039-7-czerwca-2023-akcja-czytelnicza-jak-nie-czytam

Liczba uczestników: 189

Przebieg akcji:

7 czerwca 2023 r o godzinie 10.oo w Zespole Szkół nr 3 w Mławie uczniowie i nauczyciele mławskich szkół wzięli udział w akcji masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”, którą po przerwie spowodowanej pandemią zorganizowała Biblioteka Pedagogiczna Filia w Mławie. Akcja jest odpowiedzią na spadek czytelnictwa w całym kraju. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową, aż 63 % Polaków nie przeczytało w ciągu roku żadnej książki. W związku z tym redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” zainicjowała akcję masowego czytania, zaś realizację tego przedsięwzięcia przejęły biblioteki różnych typów w całej Polsce. Akcja polega na zebraniu w jednym dniu w jednym miejscu o godzinie 10.oo jak największej liczby osób i cichym czytaniu przez zaledwie 15 minut. Celem akcji jest budowanie pozytywnego wizerunku czytania, spowodowanie, aby książka nie kojarzyła się z przykrą koniecznością sięgania jedynie po lektury szkolne, ale z przyjemnością czytania w miłej atmosferze, na łonie natury. Cieszy nas, iż tzw. „moda na czytanie” powraca, a wizerunek książki wzmacnia się.

Dzięki ogromnemu wsparciu naszych koleżanek z biblioteki szkolnej ZS nr 3: Bożeny Rutkowskiej i Anny Bogulas udało nam się zgromadzić na placu za szkoła w ten upalny dzień liczne grono uczniów i nauczycieli mławskich szkół. Wszystkim uczestnikom akcji składamy serdeczne podziękowania i zapraszamy na kolejną za rok.

Sponsorzy nagród:

MOL Bonito Ateneum Azymut
Hurtownia Tuliszków Wydawnictwo Bum Cyk Cyk Media Rodzina Biblioteka w Szkole

Patroni:

Biblioteka Narodowa Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Polska Sekcja IBBY

Sponsorzy:

MOL Hurtownia Tuliszków Platon Wydawnictwo Jaguar Media Rodzina Wydawnictwo Powergraph Meandry Znak Emotikon

Patroni medialni:

Wyborcza – Książki Gazeta Wyborcza EBIB Instytut Książki Polskie Towarzystwo Wydawców Książek Magazyn Literacki Książki Lustro Biblioteki Ogólnopolski portal bibliotekarski Lubimy czytać Biblioteki szkolne online! Biblioteka internetowa Wolne lektury Wirtualny Wydawca Fundacja Nowoczesna Polska Radio Kielce Głos Nauczycielski Mały Gość Niedzielny Magazyn dla dzieci Świerszczyk